II NIEDZIELA ZWYKŁA – 19 I 2020

  • We wtorek, przypada Dzień Babci, a w środę Dzień Dziadka. Z tej okazji życzymy wszystkim babciom i dziadkom Bożego błogosławieństwa oraz szacunku ze strony wnuków. We wtorek o godz. 18.00 odbędzie się w Katedrze Poznańskiej Msza św. w ich intencji i wspólne kolędowanie, na które Ks. Biskup Szymon Stułkowski zaprasza wszystkie babcie i dziadków wraz z rodzinami.

Czytaj więcej »

Rodzina św. Jana od Krzyża

14 grudnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła, który żył w latach 1542 – 1591. Święty ten był reformatorem zakonu karmelitów. Jest uważany, wraz ze św. Teresą z Avilii, za założyciela karmelitów bosych. Jego poezja oraz rozważania nad wzrostem duszy są nie tylko wysoko cenione przez kościół katolicki, ale też zalicza się je do najwybitniejszych osiągnięć literatury hiszpańskiej. 

Zachowane dokumenty historyczne nie dostarczają nam zbyt wielu informacji o wpływie wychowania rodzinnego na rozwój duchowy św. Jana od Krzyża. Z tych zaś, które są dostępne, można wnioskować, że był on ogromny.  Karmelita, ojciec Jan Zieliński, pisze za B. Froissartem – biografem tego świętego, że cechowało go szczególne umiłowanie nabożeństwa do Maryi. W domu Państwa Yepes (nazwisko rodowe świętego) znajdował się niewielki ołtarzyk dedykowany Najświętszej Dziewicy, przed którym w świetle świec, klękał mały Jan wraz ze swymi bliskimi. Tutaj czynił pierwsze zawierzenia i patrząc w Jej oczy snuł myśli o przyszłości. To dziecięce przebywanie z Maryją miało ogromny wpływ na jego dalsze życie, gdyż w tym właśnie czasie zasiała Ona w małym sercu ziarna wielkich pragnień i wielkiej świętości. Owoce pojawiały się stosunkowo szybko i uwidoczniły w nienagannym postępowaniu. „Zachowywał się jak anioł” – jednym zdaniem scharakteryzowała dzieciństwo świętego jego własna matka.  

B. Smyrak w książce pt.: Dzieła. Droga na Górę Karmel (1998 r.) pisze, że poziom duszy, który osiągnął święty Jan od Krzyża wynikał z jego pobożności maryjnej i jego ciągłego dążenia do czystości serca na wzór Maryi Niepokalanej. Czego może nas nauczyć przykład rodziny świętego Jana od Krzyża? 

Po pierwsze, że godność Maryi wyrasta z przywileju Bożego macierzyństwa, które w pełni włączyło Ją w misję Chrystusa. Dlatego tak ważne są, zwłaszcza w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia, włączenie się naszych rodzin w śpiewanie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, odmawianie różańca za dzieci i kobiety w stanie błogosławionym. 

Po drugie, warto zadać sobie pytanie: Czy w naszym domu jest miejsce szczególne do modlitwy? Czy mamy, jak rodzina świętego Jana od Krzyża, ołtarzyk, obraz lub figurę, przed którym się modlimy całą rodziną? Jeśli nie, warto takie miejsce w domu znaleźć. O poświęcenie figury lub obrazu możemy poprosić księdza odwiedzającego nas w czasie wizyty duszpasterskiej. Nie mówmy, że domowy ołtarzyk to zwyczaj staroświecki. Powierzajmy siebie nawzajem we wspólnej rodzinnej modlitwie. 

Jarosław Haładuda (NW, 12.2015)

Wykorzystano tezy z tekstu J. Zielińskiego OCD pt.: Maryja Karmelu Terezjańskiego, www.karmel.pl

INTENCJE MSZALNE 13.1.2020 – 19.1.2020

PONIEDZIAŁEK 13 stycznia
7.00 – śp. Marianna i Jan Zandeccy i zm. z rodziny
– śp. Ludwika Kocińska – int. od siostry
= – śp. Zofia Kaczmarek (1r. śm.)
= – śp. Irena Figańska – pogrzebowa
18.00 – śp. Helena Ludwikowska – int. od mieszkańców ul. Jugosłowańskiej 44E/33

Czytaj więcej »

Nasza parafia w listopadzie i grudniu 2019

Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej

Misje święte były dla parafian czasem przygotowania się na niezwykłe odwiedziny.
22 listopada 2019 roku do naszej parafii przybyła Matka Boża w znaku Ikony Jasnogórskiej.
Dla nas wszystkich był to piękny czas. Cudowne 24 godziny, gdy o każdej porze dnia i nocy można było iść przed obraz, by powierzyć swoje życie Matce Najświętszej. Parafianie ofiarowali NMP Nieustający Różaniec w intencji ojczyzny.

 

Msza święta z modlitwą o uzdrowienie

Słyszałem twoją modlitwę, widziałem twoje łzy, uzdrowię Cię! (IZ 38, 5)
26 listopada 2019 roku ksiądz Adam Szczaniecki, koordynator Odnowy w Duchu Świętym 
w diecezji, odprawił w naszej parafii Mszę świętą z modlitwą o uzdrowienie.

Czytaj więcej »

INTENCJE MSZALNE 6.1.2020 – 12.1.2020

PONIEDZIAŁEK 6 stycznia Objawienie Pańskie – Trzech Króli
7.00 – Za Parafian
8.00 – O zdrowie i błog. Boże dla Alicji i Józefa oraz całej rodziny Leszczyłowskich
9.30 – śp. Krystyna Grzejszczak i zm. z rodz. Grzejszczak i Kempków
11.00 – śp. Marianna (39r. śm.) i zm. z rodz., Piotr, Eugeniusz, Jarosław, Alicja Zigler, Bożena Nowakowska
12.30 – śp. Helena (100r. ur.), Leon, Bogdan Cybińscy
14.30 – śp. Ryszard Nowak (8r. śm.) od najbliższej rodziny
18.00 – śp. Wanda Szóstakowska – int. od rodziny Rowińskich
19.00 – śp. Marianna Szmit, zm. Rodziców: Jan, Leokadia i zm. z rodz.

Czytaj więcej »

Życzenia na Nowy 2020 Rok

Wszystkim Drogim Parafianom i Miłym Gościom życzymy szczęśliwego Nowego Roku 2020. Niech Święta Boża Rodzicielka Maryja, która jest patronką dzisiejszego dnia, ma w swojej opiece nas samych i nasze rodziny – niech uprasza dla wszystkich Boże błogosławieństwo na każdy dzień. Szczęść Boże!

Kapłani Świętej Rodziny