Ministranci

Obowiązki ministranckie

Służenie na Mszach Świętych

Każdy z nas co niedzielę staje przed ołtarzem i wypełnia różne funkcje, które pomagają w stworzeniu liturgii. Oprócz tego, każdy z nas służy także na jednej mszy w ciągu tygodnia. Za każdą Mszę ministranci dostają punkty, które na koniec roku gwarantują bardzo wiele atrakcyjnych nagród.

Zbiórki ministranckie

Wszyscy ministranci co tydzień spotykają się w swoich grupach wiekowych na zbiórkach ministranckich prowadzonych przez najstarszych. Uczymy się tam wykonywania funkcji, które robimy w trakcie Mszy Świętej, a także poznajemy najważniejsze zagadnienia liturgiczne.

Dni skupienia

W każdym roku formacyjnym odbywają się dwa dni skupienia. Spotykamy się w sobotę, wspólnie się modlimy, słuchamy konferencji, a na zakończenie mamy integracje np. oglądanie filmu, gry planszowe.

Aktywności pozaliturgiczne

Hala sportowa

Co piątek w ciągu roku szkolnego chętni ministranci mogą uczestniczyć w treningach, które odbywają się w godz. 19-20 w Szkole podstawowej nr 7.

Wyjścia rekreacyjne

Kilka razy w roku organizowane są wyjścia rekreacyjne, w których mogą uczestniczyć chętni ministranci. Mają one na celu zintegrowanie naszej wspólnoty, a udajemy się np. na kręgielnię, do kina bądź na ściankę wspinaczkową.

Mecze Lecha

Ministranci mogą także uczestniczyć w grupowych wyjściach z opiekunami na wybrane mecze Lecha Poznań na miejskim stadionie, korzystając z oferty „Kibicuj z klasą”. Szczegóły podawane są przed każdym wyjściem.

Wyjazdy ministranckie

Dwa razy w roku – w czasie ferii zimowych i letnich wakacji – organizowane są wyjazdy ministranckie, które zwykle trwają kilka dni.

Jak zostać ministrantem

 

Aktualności

  

Przyjęcie nowych ministrantów, 14.05.2024

 

14 maja 2024 przyjęliśmy do naszego grona trzech nowych ministrantów: Józefa Piętonia, Ksawerego Żukowskiego oraz Jacka Michałowskiego. Niech ich zaangażowanie w posługę liturgiczną wzrasta, owocując głębszym zrozumieniem tajemnic wiary i umacniając ich więź z Bogiem oraz społecznością parafialną.
 
 


 

 

Zbiórki

 • Kandydaci — poniedziałek, 17:15
  • prowadzący — Karol Łopiński
 • Ministranci kl. 1-5 — środa, po Mszy o godz. 18:00 (ok. godz. 18:45)
  • prowadzący — Tomasz Staniewski
 • Ministranci kl. 6-8 — wtorek, po Mszy o godz. 18:00 (ok. godz. 18:45)
  • prowadzący — Maciej Pacholski
 • Starsi — każdy drugi wtorek miesiąca, 19:00

Zbiórki odbywają się w salce ministranckiej albo w kościele.

Zasady służenia

Rok formacyjny trwa od września do czerwca.

Ministrant powinien służyć podczas jednej Mszy niedzielnej oraz przynajmniej jednej Mszy w pozostałe dni tygodnia. Jeżeli jest to niemożliwe, nieobecność powinien odrobić obecnością w następnym przystępnym dla niego terminie. Zachęcamy do jak najczęstszego służenia przy ołtarzu.

W okresach, w których odprawiane są nabożeństwa takie jak różaniec, droga krzyżowa, gorzkie żale, majowe, czerwcowe, każdy z ministrantów powinien w każdym z tych nabożeństw wziąć udział przynajmniej dwa razy.

Za obecność na Mszach otrzymuje się każdorazowo trzy punkty, na nabożeństwach dwa punkty i zbiórkach jednym punkcie. Gdy ministrant zdobędzie liczbę punktów odpowiadającą minimalnej liczbie liturgii i spotkań, w których powinien był uczestniczyć w danym okresie, otrzymuje nagrodę do wyboru w postaci np. artykułów sportowych lub gier planszowych.

Zarząd i kontakt

Obecnie zarząd ministrantów składa się z następujących osób:

 • ks. Dawid Wasielewski – opiekun
 • Karol Łopiński – prezes
 • Tomasz Staniewski – wiceprezes
 • Maciej Pacholski – wiceprezes ds. liturgii
 • Paweł Metelski – wiceprezes ds. kandydatów
 • Maciej Ławniczak – sekretarz zarządu

Można do nas pisać: minirodzina@gmail.com albo dzwonić: 512 854 393 (Karol Łopiński).