korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie

Wyjaśnienie wątpliwości w kwestiach liturgicznych w naszej parafii

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi kwestii liturgicznych w naszej parafii, udzielamy wyjaśnień.


Kwestia błogosławienia dzieci podczas rozdzielania komunii świętej

Praktyka błogosławienia dzieci podczas rozdzielania komunii świętej jest nadużyciem liturgicznym. Każda czynność w liturgii, szczególnie podczas Mszy św., ma swoje znaczenie i nie może być łączone z inną czynnością. Nie można jednocześnie czytać czytania i śpiewać psalmu. Każda czynność ma swoje właściwe miejsce w liturgii. Czym innym jest czynność rozdzielania komunii św., a czym innym obrzęd błogosławieństwa. Stąd Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki przypomniał kapłanom, że nie wolno podczas rozdzielania komunii św., zwłaszcza, że jest to czynność wymagająca szczególnej czci i szacunku, wykonywać innej czynności, w tym błogosławić dzieci. Właściwym miejscem na indywidualne błogosławieństwo dla dzieci jest koniec Mszy św. Ponadto szacunek dla Najświętszego Sakramentu wymaga, aby kapłan rozdzielający komunię świętą, który na palcach ma cząsteczki Pana Jezusa, niczego nie dotykał zanim nie obmyje palców w naczynku zwanym vasculum. Wyraża się tutaj wiara, że Jezus jest obecny cały, nawet w najdrobniejszej cząsteczce konsekrowanej hostii.

Ksiądz Arcybiskup przypomina rodzicom, iż mają prawo błogosławić swoje dzieci. Rodzice mogą uczynić znak krzyża na czole swojego dziecko także bezpośrednio po tym, jak sami przyjmą komunię św.

 

Godzina rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej

List okólny Kongregacji Kultu Bożego z 1988 roku w punkcie 78 tak wyjaśnia godzinę rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej:

Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której zwykło się antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie. Przytaczane przez niektórych powody antycypowania Wigilii Paschalnej, jak np. publiczne niebezpieczeństwo, nie są wysuwane w przypadku nocy Narodzenie Pańskiego lub innego rodzaju zgromadzeń.

Liturgia Wigilii Paschalnej może zatem się rozpocząć dopiero wtedy, gdy zapadnie noc. Godziną, która gwarantuje, że niezależnie od daty Wielkanocy, będzie już ciemno jest godzina 21:00. Praktyki rozpoczynania wcześniej Wigilii Paschalnej stoją nie tylko w sprzeczności z przepisami liturgicznymi, ale przede wszystkim z żywą wiarą Kościoła, że nasz Pan Jezus Chrystus zmartwychwstał w nocy. Bowiem niewiasty, które o świcie, gdy jeszcze było ciemno, przyszły do grobu, zobaczyły, że jest on pusty.

Ks. Maciej Wegner
Członek Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej