korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie

Synod o synodalności

w parafii Świętej Rodziny w Poznaniu

Rozpoczęliśmy w Kościele Synod o synodalności – najprościej mówiąc Kościół w tym czasie zamienia się w słuch. Do takiego działania zaproszona jest dzisiaj każda parafia i zgromadzenie na świecie, do słuchania sióstr i braci, a przede wszystkim do wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego.

Celem Synodu jest pomoc wszystkim członkom Kościoła odbudować naderwane relacje i wzbudzić wzajemne zaufanie, aby iść jedną drogą, wspólnie
i w jedności podążać za Chrystusem. Relacji nie da się odbudować, jeśli nie zaczniemy słuchać siebie nawzajem i przede wszystkim nie będziemy słuchać Ducha Świętego, który „wieje jak chce” i mówi do nas przez słowo Boże oraz drugiego człowieka. 

Droga, którą rozpoczynamy, nie skończy się w 2023 r. Spotkanie z Bogiem, budowanie wspólnoty, odbudowanie i umacnianie relacji wspólnoty „mają stać się niekończącą się drogą Kościoła, który inspiruje świadectwem wzajemnej miłości”.

Obecnie trwa pierwszy etap Synodu, gdzie będziemy wsłuchiwać się w Twój głos, Siostro i Bracie. Naszym celem będzie spotkanie się z Tobą, czy
w dziesięcioosobowych grupach, czy indywidualnie. Wierzę, że są tematy i sytuacje, które ciężko będzie poruszać w grupach. Zaproszeni jesteśmy wszyscy, którzy tworzymy Kościół, a także osoby innych wyznań oraz osoby deklarujące się jako niewierzące i/lub dokonały aktu apostazji – niezależnie od wieku, płci i zaangażowania. Każdy głos jest ważny.

Spotkanie w grupach polegać będzie na wspólnym pogłębianiu dziesięciu, z góry przygotowanych tematów, będących podstawą dla wszystkich rozważań związanych z synodem, tj:

 1. Idąc razem.
 2. Słuchanie.
 3. Zabieranie głosu.
 4. Celebrowanie.
 5. Współodpowiedzialni w misji Kościoła.
 6. Dialog:
  1. dialog w Kościele,
  2. dialog w Kościele i społeczeństwie,
  3. dialog międzyreligijny z osobami, które nie utożsamiają się z żadną wspólnotą religijną, z osobami niewierzącymi
 7. Ekumenizm.
 8. Władza i uczestnictwo.
 9. Rozeznawanie i podejmowanie decyzji.
 10. Formowanie się w synodalności.

Szczegółowe opracowanie pytań jak i wiele odpowiedzi na rodzące się pytania znajdziecie w PRZEWODNIKU KONSULTACJI SYNODALNYCH z którym zachęcamy się zapoznać.

Przebieg synodu w naszej parafii

Pierwszy etap Synodu został zakończony. Synteza parafialna została wysłana do Sekretariatu Synodu.

Zachęcamy do wypełniania ankiet indywidualnych na stronie Synodu, bądź bezpośredniego zgłoszenia się do koordynatora Synodu w parafii (mail poniżej).

Zgłoszenie

Do udziału w synodzie można zgłosić się na kilka sposobów:

 • ankieta indywidualna – można wypełnić ankietę on-line bezpośrednio na stronie Synodu w Archidiecezji Poznańskiej lub wydrukować i dostarczyć do kancelarii parafialnej z dopiskiem „Synod o Synodalności”.
 • synod@swietarodzina.com – na specjalnie stworzoną skrzynkę mailową można wysyłać pytania, zgłoszenia a także swój głos bez spotkania indywidualnego (w tym przypadku zalecamy zapoznanie się z ZESZYTEM UCZESTNIKA SYNODU).

Bóg każdego dnia mówi do nas „Słuchaj Izraelu…”, dlatego zacznijmy wsłuchiwać się wspólnie w to, co mówi Duch Boży do Kościoła, byśmy w imię Jezusa Chrystusa zacieśniali i budowali stale wspólnotę Kościoła.

Zapraszamy!

Linki: